Příběhy se smutným koncem

Během více než 20 let naší praxe s krizovým poradenstvím jsme se setkali také z mnoha příběhy firem a majitelů, jenž bohužel skončily smutně. Příčinou smutného konce nebyla samotná krize, ale zejména špatná reakce na krizovou situaci.

3 nejčastější důvody, proč krize skončí pro firmu a majitele špatně jsou:

Majitelé si přiznají fakt, že se firma ocitla v krizi, příliš pozdě

Majitelé se snaží krizovou situaci vyřešit sami a neobrátí se na odborníky

Majitelé uvěří nepoctivým poradcům, kteří nabídnou zázračné a rychlé řešení, které nakonec skončí podvodem

Vyřešení krize rychle a skoro zadarmo? Ruce pryč od takových nabídek

Obrátil se na nás zoufalý majitel jedné obchodní firmy v krizi. Zaznamenal rapidní pokles obratu a zisků, byl již v situaci, kdy mu chyběly peníze na mzdy a další splatné závazky, za firemní úvěry ručil bance avalem na směnce a svému největšímu dodavateli ručil zástavou vlastní vily.

Navrhli jsme mu standardní postup v podobě krizové analýzy jeho firmy, z níž vzejdou různé možnosti řešení a konkrétní doporučený postup. K realizaci celého procesu, který není jednoduchý, bylo z naší strany potřeba cca. 6 měsíců. S tímto majitelem jsme měli 2 schůzky a při druhé z nich nám sdělil, že má nabídku na vyřešení od jiné firmy a že tato nabídka je rychlá a skoro zadarmo. Slíbili mu, že z vlastních peněz vypořádají závazky a firmu od něj odkoupí.

Marně jsme se majiteli snažili vysvětlit, že za touto „dobročinností“ mohou být úplně jiné záměry. Nedal si říct a naše nabídka byla odmítnuta, majitel volil raději rychlé řešení za méně peněz. Protože nám jeho osud nebyl lhostejný, ozvali jsme se mu po půl roce znovu telefonicky. A co jsme slyšeli? Nářek do telefonu, že jako původní majitel je bez firmy, je bez své vily, probíhají na něj další exekuce a policejní vyšetřování na základě trestního oznámení od jednoho z věřitelů.

Každý si zhodnoťte sám, jak výhodné bylo toto rychlé a „levné“ řešení?

Mladá žena, která za námi přišla tzv. s křížkem po funuse

Obrátila se na nás mladá žena (jediná jednatelka a majitelka stavební firmy) v zoufalé situaci s úpěnlivou žádostí o pomoc. Bohužel přišla, až poté, co již sama provedla mnoho nesprávným kroků bez konzultace s jakýmkoliv odborníkem. O co šlo?

Táta této ženy přivedl již dříve do konkurzu svoji stavební firmu. A chtěl začít opět stejné podnikání. Z hlediska práva však nemohl být již zapsán jako jednatel a přesvědčil k tomu tedy svoji mladou svobodnou dceru – ona bude jednatelkou, on bude firmu fakticky řídit.

Ona jako jednatelka podepisovala všechny smlouvy a tedy i smlouvy úvěrové včetně ručení na směnkách ve formě avalu fyzické osoby. Firmě se postupně přestalo dařit a dostala se do úpadkové situace. Dluhy bobtnaly a mladá jednatelka začala pod tlakem a vyhrůžkami některých věřitelů jednat na vlastní pěst bez konzultace s odborníky na firemní krize. V časové tísni nevýhodně rozprodala takřka všechna firemní aktiva a přesto zůstala velká část dluhů za obchodními věřiteli nesplacena a k tomu všechny dluhy vůči státu a bance. Výhrůžky věřitelů a vymahačů neustaly, rodina byla rozvrácená a mladá žena byla v depresi a propadající beznaději.

Co jsme mohli pro klientku udělat? V této chvíli již bohužel mnoho ne. Vysvětlili jsme jí, co vše udělala špatně, jak tomu mělo být správně a poradili jí, aby se svěřila do péče psychologa (aby se nezbláznila) a insolvenčního správce (aby nekupila další chyby).

Bylo to z naší strany již velmi málo, ale i tak jsme od jednatelky sklidili projev vděčnosti, neboť jí konečně někdo sdělil pravý stav situace. A hlavně se na základě našeho setkání rozhodla nepřijmout  „fantastickou“ nabídku jedné firmy, která jí nabízela, že od ní firmu odkoupí a vše hravě vyřeší. Takže přeci jen nějaká pomoc a vděčnost. Kdyby za námi přišla dříve, mohl být konec podstatně šťastnější.

A pokud jste se i vy potkali s nabídkami od některých firem na „zázračné řešení“, ruce pryč od nich. Jde o firmy, které dříve pod heslem „Odkoupíme Vaši zadluženou firmu do 24 hodin“ nebo dnes více sofistikovaněji nabízejíce likvidaci firmy nebo krizové poradenství, avšak vše stále s cílem odkupu zadlužených firem. Jejich skutečným cíle je ale vykrást zbytek firmy, zmocnit se závazků a ručení majitele, a pak konečně také majetku původního majitele a jeho rodiny. Tedy žádná pomoc ani dobročinnost, ale organizovaná loupežná činnost.

Nechcete příběh svojí firmy přidat mezi ty se smutným koncem?

Přečtěte si, jak jsme pomohli firmám v krizi dosáhnout šťastného konce. A ozvěte se nám.

Příběhy se šťastným koncem

Ozvěte se nám dříve, než bude pozdě

Nachází se Vaše firma v krizové situaci? Nestyďte se a kontaktujte nás. Ozveme se Vám do 24 hodin a dohodneme se na dalším postupu.

Jméno

Telefon

Email

O jakou pomoc máte zájem?

Krizová konzultaceKrizová analýzaKrizová opatřeníZatím nevím

Vzkaz

Scroll Up